obrázek
Dnes je 19. 04. 2021 10:20, svátek má Rostislav

Zakládající člen Komory pěstitelů biomasy
Česky English Deutsch Polska


Nejčastější otázky


1. Co je to RRD?
Rychle rostoucí dřevina ,která šlechtěním ve velice krátkém obmítění(5 let) vzroste v průměru do výšky 12 metrů a 18-20 cm v průměru (měřeno v 1 metru od země).V našem případě Japonský Topol.

2. Co je to obmítění?
Výraz pro skácení narostlé hmoty na plantáži.

3. Co je to prýt?
Výraz pro odnož z matečnice(proutek)

4. Co je to řízek?
Z prýtu(prutu)nakrácený kus 18-20cm velký vhodný na výsadbu(nejméně 4 očka)

5. Co je to matečnice?
Je to založený reprodukční porost,který slouží na rozmnožování japanu.(sklízejí se prýty,které se před výsadbou krátí na řízky)

6. Co je to kořenáč?
Z řízku ,který byl zasazen do kelímku( v našem případě kelímek od limonády 0,33 na ,který jsme si nechaly udělat sazeč)s vlastním kořenovým systémem.

7. Jaký je rozdíl mezi kořenáčem a řízkem?
Řízek je nejvhodnější sázet březen-duben a snáze se sází neboť se takzvaně zapíchne do země klacek,kořenáč se může sázet v průběhu celého vegetačního období březen-říjen a toto je jeho největší plus.Kořenáče používáme na dosazování nevzešlých sazenic.Nebo pokud je v tom roce nepříznivé počasí a není možné stihnout termíny sázení řízků.

8. Výsadbou kořenáčů získám náskok oproti řízkům?
Hlavní výhodou kořenáčů je ,že se mohou sázet v průběhu celého roku,mají kořenový systém a v případě nepřízni počasí je větší pravděpodobnost ,že se uchytí.(pokud nebude pršet 3 měsíce uschne stejně jako řízek) Dle našeho názoru je náskok zanedbatelný.

9. Můžu si ze zakoupené sadby udělat svoji vlastní?
Budeme li vycházet z toho ,že jste si u nás zakoupily sadební materiál z matečnice získanou z výzkumného ústavu nebo ze šlechtitelské stanice a vy by jste doma množily z vašeho nasázeného materiálu jedná se fakticky o (pravnuky)a mohlo by dojít k anomáliím ,které byly šlechtěním odstraněny.

10. Jaký je rozdíl mezi slabým a silným řízkem?
Silné řízky mají větší zásobu vnitřní vody a v případě dlouhých jarních přísušků vydrží déle.Nevýhodou je ,že do nekvalitně připravené půdy jdou špatně sázet a je zapotřebí paličky nebo drátového přípravku.Jsou nevhodné na kořenáče ,neboť zaberou velkou část kelímku.Slabé řízky jdou sázet snáze a je možné z nich udělat kořenáče.V našem případě ze silných (terminálů)řízků děláme počáteční ,prostřední a konečné vyznačení řádku jako vodící kolíky.Z toho důvodu preferujeme slabší řízky.

11. Jaký je rozdíl mezi jarní a podzimní výsadbou?
Jarní výsadba u řízků se provádí na začátku vegetačního období a sadební materiál je vyzrálý.U kořenáčů je to obdobné. Podzimní výsadba z řízků se provádí takzvaným zeleným řízkem tedy nevyzrálé řízky ,které jsou ještě zelené a fakticky ke konci vegetačního období dojde v uvozovkách pouze k zakořenění a následné jaro již není takový problém pokud přijde přísušek,avšak může dojít k vymrzání nasázeného materiálu.U kořenáčů to je obdobné a jsou na podzimní výsadbu vhodnější.

Copyright © Habartice - Vyrobil Johny